Kaip apsaugoti uogas nuo jas lesančių paukščių?

Dažnas sodininkas susiduria su šia problema, vos pasirodžius pirmosioms uogoms jas apspinta būriai išalkusių varnėnų, kėkštai ir kiti smaližiai. Kaip atsikratyti uogas lesančių paukščių ? Kaip atbaidyti kenkėjus?

Yra sukurta įvairių paukščių baidyklių ir kitų priemonių uogas puolantiems kenkėjams atbaidyti, čia aptarsime dažniausiai naudojamus metodus ir priemones bei kaip teisingai juos naudoti.

Efektyviausia mūsų pastebėta kombinacija yra kelių atbaidymo priemonių vienu metu naudojimas – siūlome iškelti aitvarą vanagą, šalia medžio pastatyti ultragarsinę baidyklę su blykste bei raudonos šviesos plėšrūno akimis.

Dauguma paukščių (ypač atskrendantys būriais) atbaidomi pagal rekomendacijas teisingai naudojamo aitvaro vanago, tačiau jeigu dalis paukščių praskris pro vanagą  ir nutūps į uogas bus stipriai veikiami ultragarso, blykstės, raudonų akių efekto  arba garso (baidyklė ZKNEN turi ultragarsinę ir garsinę atbaidymo sistemas tai padidina efektyvumą) paukščiai pasitrauks maitintis kitur.

Ultragarsinė baidyklė – efektyviai atbaido dalį antpuolių bei sutrumpina uogų lesimo trukmę ir paukščių buvimą medyje padaro itin nemalonų – nuo judesio daviklio aktyvuojasi ultragarso kolonėlės, kurios skleidžia paukščiams itin stiprų  ir šaižų garsą, iš pradžių paukščiai nesupranta, kodėl ima spengti ausyse ar skauda galvą pasidaro dirglūs atsainesni, nervingesni. Uogų lesti dažniausiai atskrenda tie patys kaimynystėje gyvenantys paukščiai, kurie dėl ultragarso impulsų ima trauktis, išskrenda maitintis kitur. Vietiniai paukščiai aplenkia tą medį, kuris yra apsaugotas ultragarsine baidykle nes ten jaučiasi itin nemaloniai. Kaip teisingai pastatyti baidyklę? Svarbu, kad baidyklė būtų nukreipta į tą pusę, kur judesio daviklis pagautų paukščių judesį, kuo arčiau medžio.

Aitvaras vanagas – itin veiksminga priemonė, tačiau atkreipkite dėmesį, kad siekiant maksimalaus veikimo būtina teisingai naudoti. Svarbu yra vanagą aitvarą iškelti tik tada kai prisirpsta uogos ir jas reikia ginti. Aitvarą reikia pakabinti kuo aukščiau, kad paukščiai jį gerai matytų – geriausiai ant apverstos L raidės karties ar ilgos pasvirusios karties paliekant kelis metrus virvės sklandymui. Svarbiausia – aitvarą laikyti apie 3 savaites ir nukelti, kad paukščiai nepriprastų.

Tiek ultragarsinė baidyklė, tiek aitvaras nekenkia paukščiams, tik juos draugiškai atbaido – atsakingai rūpinkimės mūsų gamta – baidykime gyvūnėlius draugiškomis priemonėmis atgal į gamtą.

Top